Шановні мешканці Таїровської громади! Відповідно до ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» звітуємо перед селищною територіальною громадою за підсумками роботи за рік, що минув.
У нас цього року були великі плани, але війна їх зруйнувала. Це і будівництво дитячого садка в смт Таїрове, і розробка документації для будівництва школи в ж/м «Радужний» та багато інших проєктів, які б змогли покращити життя мешканців громади. Робота казначейської служби також внесла свої корективи – неможливе фінансування тих проєктів, які були у нас заплановані.
На сьогоднішній день ми зосередили всю нашу роботу на підтримці критичної інфраструктури громади та допомозі переселенцям.
На даний час Таїровська громада прийняла майже 6 тисяч вимушено переміщених осіб. З початку воєнної агресії проти України в громаді було видано майже 19 тисяч продуктових наборів переселенцям та незахищеним верстам. Ми співпрацюємо з багатьма благодійними організаціями, щоб наш гуманітарний склад зміг отримати та видати гуманітарну допомогу. Дякуємо їм за цю роботу. Важливий напрямок нашої роботи – це допомога ЗСУ.
Майже 10 мільйонів гривень було виділено на підтримку військовим, у тому числі 6,7 мільйонів – на закупівлю медичного обладнання для військового шпиталю. Кожного дня ми активно працюємо над створенням Пунктів Незламності. Так, з бюджету виділено 5,7 мільйонів гривень на придбання генераторів, які найближчим часом запрацюють у громаді. Створено та облаштовано пункти тимчасового перебування вимушено переміщених осіб на 180 місць, була надана квартира багатодітній родині з Херсонщини.
Економіка
Одним із наших важливих завдань в цьому році було збереження виконання бюджету, порівнюючи з 2021 роком. Ми вважаємо, що це нам вдалось. Бюджет Таїровської селищної територіальної громади на 2022 рік є збалансованим, таким, в якому дотримана відповідність між видатками та доходами.
Через відкриту збройну агресію російської федерації проти України виконання дохідної частини загального фонду бюджету Таїровської селищної територіальної громади за 11 місяців поточного року становить 92,6% та складає 199,6 мільйонів гривень. З усіх надходжень найбільш вагомий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО). Він є одним з основних джерел наповнення бюджету громади – 31%. Сума надходжень за 11 місяців 2022 року склала 61,7 мільйонів гривень.
Вагому частину в структурі доходів загального фонду бюджету громади займають місцеві податки і збори: податок на майно – 31% (61,5 млн. грн.), єдиний податок – 15% (30,8 млн. грн.) та інші. На території Таїровської селищної територіальної громади діють 6 ринків, 3 підприємства оптової торгівлі, 6 АЗС, 60 підприємств, які надають послуги з обслуговування транспорту, та 45 підприємств, які надають інші побутові послуги. Упродовж 2022 року надходження до бюджету громади від деяких зазначених категорій підприємств склали:
АЗС – 1,7 млн. грн.;
ринки – 0,7 млн. грн.;
підприємства оптової торгівлі – 44,7 млн. грн.
Малий та середній бізнес забезпечує вагомий внесок у розв’язання проблем зайнятості, формуванні дохідної частини бюджету. Для провадження підприємницької діяльності створюються сприятливі умови.
Таїровська селищна рада профінансувала з бюджету громади 9,5 мільйонів гривень на товари, роботи і заходи з територіальної оборони згідно «Програми сприяння обороноздатності Збройних Сил України та сил територіальної оборони Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки», а саме військовим частинам Збройних сил України ОК «ПІВДЕНЬ» та підпорядкованим їм підрозділам сил ТрО.
Основні причини невиконання бюджету Таїровської селищної територіальної громади за 11 місяців 2022 року у зв’язку з повномасштабними воєнними діями:
відповідно до змін у податковому законодавстві у березні Верховна Рада України скасувала акциз і знизила ПДВ на пальне, а у вересні 2022 року повернула ставки акцизного податку на паливо;
причиною невиконання єдиного податку є зміни в податковому законодавстві, відповідно до яких ФОП 1 та 2 групи тимчасово, до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, можуть не сплачувати єдиний податок;
основною причиною недовиконання плану з ПДФО є скорочення штатної чисельності на підприємствах та організаціях, які провадять свою господарську діяльність на території нашої громади, а в деяких випадках призупинення своєї діяльності чи закриття.
Дякуємо бізнесу, який продовжує сплачувати податки в цей непростий час.
ЦНАП
Окремо відзначимо роботу Центру надання адміністративних послуг. За поточний рік надано більш ніж 20 тисяч послуг. А саме: послуги з реєстрації місця проживання, паспортні послуги, соціальні послуги, послуги у сфері містобудування, архітектури й землеустрою та інші. Загалом через відділ ЦНАП селищної ради надається майже 87 видів соціальної державної та допомоги з селищного бюджету. За 2022 рік прийнято та зареєстровано 585 заяв на призначення державних допомог та субсидій, з них 43 – на вирішення права на призначення субсидії. Протягом 2022 року пільгами скористувався 81 мешканець громади.
ЖКГ
Одним із досягнень ми вважаємо забезпечення життєдіяльності громади. У цей важкий час для країни ми зробили все, що від нас залежить: працює водовідведення, водопостачання, вивіз відходів, благоустрій територій. Але відключення електроенергії не дає можливості ЖКГ працювати у повному обсязі.
Управлінням житлово-комунального господарства та інфраструктури розроблено та затверджено «Комплексну Програму охорони довкілля та забезпечення екологічної безпеки на території Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки», «Комплексну Програму розвитку житлово-комунального господарства Таїровської селищної ради на 2022-2024 роки», «Програму з локалізації та ліквідації амброзії полинолистої на території Таїровської селищної ради протягом 2019-2022 років».
Таїровська селищна рада працює над поліпшенням екологічної ситуації в населених пунктах Таїровської громади та продовжує проводити роботу в наступних напрямах:
відремонтовано 640 ділянок водогону, що складає близько 700 метрів, і 86 ділянок каналізаційної мережі, що складає близько 64 метрів;
замінено 1200 метрів зношених труб на нові по вулицям Лабораторна, Північна, Гарманна, Кленова, Інститутська, ОСГІ, Колекційна;
ліквідовано 420 аварійних ситуацій на водопровідних мережах та 52 – на каналізаційних мережах;
після проведеної ревізії 60 колодязів здійснено очищення від мулу 52 колодязів, 8 колодязів центральної водопровідної мережі були накриті новими люками;
на каналізаційно-насосних станціях у житлових масивах Червоний Хутір, Дружний та в смт. Таїрове проведено заміну 40 метрів застарілих труб на труби більшого діаметру для збільшення об’єму пропускної спроможності станцій;
для регулювання напору подачі води проведена заміна 8 засувок в центральній та розподільчих камерах водогону.
Крім того, силами КП «Лиман» проведено роботи з:
заміни засувок по вулицях Кумпана, Будівельників і Сонячній;
облаштування пункту роздачі артезіанської води (бювету) по вулиці Надії, 2 (заміна всіх кранів);
підключення води до підвального приміщення адміністративної будівлі по вулиці Чорноморців, 100;
ліквідації понад 30 аварійних ситуацій, пов’язаних з поривами води в селі Сухий Лиман;
заміни 69 водолічильників абонентів;
переопломбування понад 1000 водолічильників, маркування кранів у колодязях великого скупчення абонентів, маркування водопровідних лічильників водопостачання від артезіанської свердловини;
ремонту вуличного колодязя на вулиці Миколаївській та інше.
Силами КП «Лиман» також проводиться відновлення стадіону в Сухому Лимані.
Соціальний захист та охорона здоров’я населення
В Таїровській громаді функціонує КУ «Центр надання соціальних послуг». Центр надає 19 базових послуг: денний догляд, соціальний супровід, консультування, екстрене втручання тощо. Послугою «догляд вдома» користуються 68 осіб на безоплатній основі, 2 – на платній. Працює мобільна бригада. Створено спеціалізовану службу первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі.
Селищною радою для незахищених верств населення прийнята та затверджена програма «Соціальний захист населення Таїровської територіальної громади на 2022-2024 роки».
Так, у поточному році:
701 особа отримала матеріальну допомогу з місцевого бюджету;
8 осіб з інвалідністю по зору та сім’ї, що виховують дитину з інвалідністю, отримали фінансову підтримку на оплату ЖКП у розмірі 1000 гривень;
190 осіб з інвалідністю отримали фінансову підтримку в розмірі 500 гривень;
122 особи отримали матеріальну допомогу до Дня Перемоги;
2 особи, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, отримали одноразову матеріальну допомогу в розмірі 1000 гривень;
надано матеріальну допомогу 3-м дітям під опікою – випускникам 9, 11 класів розміром 1000 грн.
Згідно Програми були закуплені ліжка, матраци та подушки на 180 місць для тимчасового розміщення ВПО в комунальних закладах громади.
Підготовлено проєкт «Програми підтримки постраждалих зареєстрованих жителів Таїровської територіальної громади, житлові будинки (квартири) яких зруйновано (пошкоджено) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненою збройною агресією російської федерації, на 2022-2023 роки».
Сумісно з Мобільною медичною бригадою розпочато проєкт, в рамках якого спеціалісти проводять медичний огляд в смт Таїрове та в селі Сухий Лиман.
КНП «Таїровський КДЦ» закупив за кошти селищного бюджету для мешканців нашої громади, які хворі на орфанні (генетичні) захворювання, життєво необхідні ліки на загальну суму 550 800 гривень. Протягом року за бюджетні кошти також придбано автоматичний периметр для дослідження очей на суму 466 900 гривень, для ВПО закуплені ширми, маски, туалетний папір, засоби для дезінфекції на загальну суму 247 909 гривень. Додатково за кошти НСЗУ придбано безконтактний тонометр з тахіметром, дефібрилятор з монітором, датчик УЗД, холтер монітор, ноутбуки на суму 1 106 041 гривень. В якості гуманітарної допомоги надійшли ліки, памперси, медичні халати на суму 4 129 791 гривня.
СК «Таїрове»
Окремо хочемо подякувати нашому спортивному клубу «Таїрове», який виховує справжніх чемпіонів. Так, наприклад, наші футболісти стали бронзовими призерами чемпіонату Одеської області. Було проведено 16 футбольних турнірів, в яких здобуті численні перемоги.
Є гарні здобутки і в інших видах спорту. В 2-х турнірах з Ушу-Саньда здобуті: 1-е місце 6 разів, 2-е місце 4 рази та одне 3-е місце. В 4-х турнірах зі спортивних танців виборено 1-е місце 25 разів, 2-е місце 17 разів, 3-е місце 3 рази. Також було проведено 4 турніри з баскетболу та 2 турніри зі спортивної гімнастики.
Плани на майбутнє
У першу чергу нам необхідно переглянути стратегію сталого розвитку Таїровської громади на 2021-2030 роки з урахуванням військових дій в країні. Добудувати об’єкти, які ми почали будувати раніше. Це і новий ЦНАП, і дитячий садочок на 90 місць.
Наша громада прийняла участь у Президентській програмі «Відновлення України», за рахунок якої ми повинні отримати більш ніж 40 міль-йонів гривень на реконструкцію каналізаційного колектору Таїрове – Чорноморка, який значно розвантажить нашу систему водовідведення та поліпшить екологічну ситуацію в громаді.
Дуже важливий аспект в подальшому – надання підтримки соціально незахищеним верствам населення та ВПО, створення нових робочих місць та розбудова соціальної інфраструктури. Вважаємо за необхідне продовжувати співпрацю з європейськими партнерами. Так, нещодавно підписаний меморандум між Таїровською громадою та громадою Нова Сажина Республіки Польща.
Дякуємо за вашу підтримку, разом до Перемоги, все буде Україна!