Сьогодні на засіданні виконкому Таїровської селищної ради одним із розглянутих питань було введення трудової повинності на території громади. Може здатися, що це термін із далекого минулого, але це не зовсім так. Чинним законодавством України передбачено введення саме цієї соціально-трудової норми під час дії воєнного стану. Що це означає та кого може торкнутися трудова повинність?
Саме словосполучення припускає певний громадянський обов’язок і навіть примусовість. Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 р. № 753 (далі — Порядок № 753). Дійсно, в умовах війни потрібна мобілізація всього суспільства, мобілізація в широкому, а не тільки в військовому сенсі цього слова.
Отже трудова повинність — це різні види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану задля оборони, задоволення потреб Збройних Сил або інших українських військових формувань і сил цивільного захисту, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру. Залучати громадян до трудової повинності можуть місцеві органи влади у взаємодії з військовими адміністраціями та військовим командуванням.
До робіт залучаються працездатні особи, крім тих, хто зайнятий в оборонній сфері, зокрема:
– безробітні, зокрема ВПО, та особи, що працюють на умовах самозайнятості, тобто підприємці без найманих працівників; – працівники підприємств (по узгодженню з їхніми керівниками), не залучені до виконання мобілізаційних завдань (замовлень); – особи, зайняті в особистому селянському господарстві; – студенти вишів і учні професійно-технічних учбових закладів.
Забороняється залучати до трудової повинності дітей до 15 років, жінок, які мають дітей до 3-х років, а також вагітних жінок, якщо виконання цих робіт може зашкодити їхньому здоров’ю.
З кожним із залучених робітників укладається строковий трудовий договір. Працівникам нараховується оплата, яка, за умови виконання норми, не може бути нижчою за розмір середньої зарплати за основним місцем роботи. За даними Міністерства економіки, оплата за виконання суспільно корисних робіт з 1 січня 2024 року становить 10650 гривень, а з 1 квітня має зрости до 12 тисяч гривень.