Connect with us

Люди громади

ХИЖАК, ЯКИЙ ПОДІЛИВ ЖИТТЯ НА «ДО» ТА «ПІСЛЯ»

Велич кожної громади — в людях, які тут живуть. І особливо в тих людях, котрі своїми справами зробили внесок у розвиток науки, культури, спорту, інфраструктури своєї громади тощо. Мало хто знає, що від самого початку утворення Таїровської територіальної громади поряд з нами живе справжній чемпіон. Василь Ковальчук — не просто трикратний параолімпієць, чемпіон світу з кульової стрільби. Це ще й людина, яка перевершила обставини, а після страшного випробування знайшла у собі сили й мужність не просто жити далі, а й боротися і навіть досягти слави для України на міжнародній спортивній арені.

Ми познайомилися з ним у кабінеті керівника Таїровської ради: Тимур Хасаєв запросив Василя на вручення відзнаки з нагоди Дня селища Таїрове і вручив сертифікат на 25 тисяч гривень за його останню перемогу на Чемпіонаті світу в Японії. Місцева влада пишається, що на її території живе видатний спортсмен: у Василя Ковальчука на рахунку – три перемоги на Параолімпійських іграх.

Василю Ковальчуку – 47 років, проте виглядає він значно молодшим на свій вік. Трагічна історія, що трапилась з ним у дитинстві, розділила все його життя на «до» та «після». Він виріс на Черкащині. У дитинстві, під час екскурсії до зоопарку, він близько підійшов до клітки з ведмедем… Хижак вхопив за руку, хлопчика рятували старші друзі, що опинились поруч, – ледве видерли з пащі звіра. Він потрапив до лікарні та вийшов з неї, вже маючи інвалідність, без правої руки… Зараз жартує: каже, «подрался с мишкой», посміхаючись.

Проте той випадок змінив його життя назавжди. Василя ростила і підтримувала одна мама, ще є брат. Мабуть, наполегливість, бажання вирватись з обставин, не бути обмеженим чи скутим, мотивувала хлопця до пошуку себе. Зі шкільних років почав займатись настільним тенісом, легкою атлетикою, плаванням, шукав себе у різних видах спорту.

Але коли тренер з Черкащини Анатолій Коляденко запропонував Василю прийти в тир і спробувати себе в кульовій стрільбі, вже через тиждень його тренувань команда виїхала на чемпіонат України і отримала результат: Василь Ковальчук виграв третє місце! Вже тоді головний тренер збірної України Ірина Виноградова запросила його до збірної команди параолімпійців. 

«Коли ми виїхали на мої перші міжнародні змагання у Франції, де розігрувався Кубок світу, там здобув бронзу, відразу 3 місце, на перших змаганнях. І далі все пішло-поїхало, почав серйозно тренуватись і виборювати місця для України», – пояснює свій вибір Василь.

У 2010 році, перед міжнародними змаганнями, стрілець виїздив на спортивні збори, які відбувались переважно на Одещині. Відтоді, мабуть, і припали до душі спортсмену наші сонячні краєвиди. Тож коли на параолімпійських іграх 2012 року Василю вдалося вибороти золоту медаль і, як приз, – грошову компенсацію від держави, – тоді вирішив придбати житло поблизу Одеси. Вибір впав на житловий масив «Радужний», який на той час активно будувався. Так Василь Ковальчук опинився тут і став повноцінним мешканцем Таїровської громади.

З Черкас на південь він вже перебрався з майбутньою дружиною Олею. Вона також параолімпійка, пересувається на візку. Важливо, що умови помешкання для подружжя у масиві, де вони живуть зараз, їм дуже підійшли: квартира на першому поверсі: тут є пандуси, щоб вільно виїздив візок, окреме місце для автівки водія з інвалідністю.

Кожна олімпіада, розповідає Василь, запам’ятовується по-своєму. Останні параолімпійські змагання, в яких Василь виборов одразу дві медалі – срібло та бронзу, – проходили з 24 серпня до 5 вересня 2021 року в Японії. Від далекої східної країни у спортсмена – світлі яскраві спогади.

«Під час подорожі в Японії дуже вразила чистота, дуже вразили самі люди, їх настрій і їх відношення до гостей з інших країн. Кожен громадянин Японії дуже чекав ці параолімпійські ігри, готувались усі – від наймолодшого до найстаршого жителя Японії. Здивувало те, що майже кожна людина прийняла участь у підготовці до Чемпіонату світу. Хто міг вислати якесь дерево, квіти, кущі, навіть діти, які матеріально не могли допомогти у благоустрої, навіть вони з паперу робили свої славнозвісні японські журавлики. Завжди там, де ми проходили, де наша збірна бувала, бачили, як красиво прикрашені стіни тими журавликами. Це дуже захоплююче. Такі, здавалось би, мінімальні вкладення, але кожен прийняв участь у прийомі інших спортсменів», – ділиться враженнями чемпіон.

Кульова стрільба є олімпійським видом спорту. У ньому Василь досяг великих успіхів. В 2010 році він отримав майстра спорту міжнародного класу; став рекордсменом 2012 року зі стрільби з пневматичної рушниці лежачи. Нагороджений двома орденами «За заслуги» 2-го та 3-го ступеню. Вже отримав перемоги на чемпіонатах Європи, світу, призові місця. Але, як кожен чемпіон, зізнається, що мріє виграти своє параолімпійське золото.

«Дуже хочеться попасти на майбутні параолімпійські ігри у Францію, вони будуть проходити в 2024 році. Я ще вдосконалююсь у деяких вправах, бо дуже хочу добре виступити, здобути нову перемогу для України», – каже спортсмен.

Зараз Василь Ковальчук тренується в Одесі, їздить у тир від Палацу спорту, працює інструктором з кульової стрільби. Не втрачає оптимізму і заряджає ним людей навколо: завжди усміхнений, доброзичливий, впевнений у свої силах.

Кажуть, історію громади творять люди. Не тільки голова чи депутати, а ті, заради кого місцева влада працює, покращує послуги чи умови життя. Для Таїровської громади Василь Ковальчук, що волею долі став мешканцем ОТГ, є гідним взірцем людини, яка змінила обставини, гідна поваги, бо творить історію не тільки громади, а й Одеської області і всієї України.

Continue Reading

АКТУАЛЬНЕ