Connect with us

Усі новини

3 КРОКИ, ЯКЩО ВАША АВТІВКА ПОСТРАЖДАЛА ВІД НЕГОДИ

Останній циклон вкотре довів, що ніхто не застрахований від несподіванок природи. Від падаючих дерев та обірваних проводів іноді достається легковикам, але хто за це відповість та відшкодовує кошти власнику пошкодженої автівки? В цьому питанні розібрався юрист Євген Гниліченко, який поділив алгоритм дій на 3 кроки.

Крок №1. По-перше, немає нічийних дерев, стовпів чи доріг. Всі вони комусь належать та хтось за їх стан відповідає: або місцева рада, або «Зелентрест», або енергетична компанія, або «Укравтодор». Все залежить від місця та обставин події. Для відшкодування шкоди, завданої стихійним лихом, треба зібрати достатньо доказів щодо того, коли і за яких обставин була завдана шкода. Тому почніть з найголовнішого: зафіксуйте всі обставини на фото або відео! На них має бути видно, де саме сталася подія і що цьому передувало.

Крок №2 — у разі падіння дерев чи гілок, електричних опор, проводів, покрівлі чи рекламних конструкцій і травмуванні людей негайно інформуйте Службу порятунку за номером 101. Також негайно телефонуйте в поліцію та повідомляйте про цей факт.

Якщо дерево впало на автомобіль, який рухався, то це буде кваліфіковано як Дорожньо-транспортна пригода (ДТП), відповідно до п. 1.12 ст. 1 Закону “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”. Також на місце події обов’язково має бути викликана поліція.

В будь-якому випадку працівники поліції складають протокол та акт огляду, де зазначається:

  • опис пошкоджень
  • кількість прихованих пошкоджень
  • фото/відеопідтвердження

Як правило, при падінні дерева на автомобіль під час руху складається протокол за статтею 140 КУпАП — Порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт. Протокол складається відносно посадової особи, яка відповідає за утримання вищевказаного зеленого насадження.

Після цього даний протокол направляється до суду, який вирішує, чи притягнути цю особу до відповідальності. За наслідками розгляду протоколу суд ухвалює постанову. Навіть якщо посадова особа не буде притягнута до адміністративної відповідальності, це не означає, що ви не можете вимагати та отримати матеріальне відшкодування. Ви все одно маєте право на отримання компенсації, якщо доведете, що підприємство, яке зобов’язане утримувати зелені насадження, неналежним чином виконувало свої обов’язки.

Додатково працівники поліції мають скласти такі документи:

  • протокол про адміністративне правопорушення
  • акт обстеження ділянки вулично-шляхової мережі
  • постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі
  • схему місця ДТП

Крок №3 — повідомити про нещасний випадок органи місцевого самоврядування. Якщо у вашому селі, селищі або місті є “гаряча лінія”, то слід зателефонувати туди та обов’язково занотувати собі номер цього звернення. Також можна зателефонувати до районної, міської адміністрації або сільської, селищної, міської ради.

Цих кроків буде недостатньо, якщо не виповнили головну умову: встановити відповідальних за заподіяну шкоду. Наприклад, потрібно з’ясувати, чи відноситься дерево, яке впало, до об’єкта благоустрою. Якщо так, то до якого саме і хто за нього відповідає.

До об’єктів благоустрою населених пунктів належать:

  • Території загального користування: парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам’ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування
  • Прибудинкові території
  • Території будівель та споруд інженерного захисту території
  • Території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору

Отже, для встановлення відповідальної особи, яка буде компенсувати завдані падінням дерева збитки, потрібно встановити, на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження (дерева). З цією метою слід написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева (прикласти фото).

Якщо аварійна ситуація сталася з дахом вашого будинку, то ремонтом повинен займатися управитель або виконавець, з яким було підписано договір про надання житлово-комунальних послуг. Роботи з поточного ремонту та санітарно-технічного обслуговування дахів належать до послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і надаються відповідно до укладених договорів на управління багатоквартирним будинком.

В будь-якому разі є можливість відшкодувати збитки, спричинені стихійним лихом, треба тільки дотримуватись алгоритма дій, бути наполегливим і впевнено захищати свої права.

Звертаємо увагу на те, що в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103 (цілодобово, в межах України – безкоштовно), за яким ви можете звернутись.

Continue Reading

АКТУАЛЬНЕ