Шахрайські схеми заволодіння землею продовжують панувати в багатьох українських громадах, не виключення і Таїровська ОТГ. Тільки протягом березня-квітня прокуратура Одеської області викрила два факти крадіжки землі на рекреаційних територіях — обидва епізоди на вулиці Зої Космодем’янської.
При тому місцеві органи влади можуть навіть й не знати про те, що у тої чи іншої ділянки з’явився приватний власник. Шахраї підробляють рішення ради та навіть використовують фальшиві державні акти на землю.
Перший епізод — привласнення приватним підприємством «Картас» землі рекреаційного призначення площею 1 га на самому повороті з вулиці Зої Космодем’янської в бік Совіньйонів-1,2,4. Ця величезна ділянка належала Міністерству освіти і науки України, у 1961 році вона була відведена в постійне користування Одеському державному екологічному університету (тоді Гідрометеорологічному інститутові) для розміщення учбової гідрометеорологічної станції. А потім чарівним чином опинилася в руках малого приватного підприємства на підставі (увага!) — неіснуючого рішення суду та сфальсифікованого державного акту на землю.
За оцінкою слідства, шкода, заподіяна державі, склала 58 мільйонів гривень. Але за втручання прокуратури державі повернуто незаконно вибуті землі — Господарський суд Одеської області задовольнив позов Київської окружної прокуратури м. Одеси в інтересах держави про витребування у малого приватного підприємства «Картас» на користь Міністерства освіти і науки України рекреаційної земельної ділянки. Наразі триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом шахрайського заволодіння земельною ділянкою (ч. 4 ст. 190 КК України).
Схожим шляхом вирішили піти три мешканки Одеси, які підробили рішення Таїровської селищної ради, яка нібито відвела у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд три ділянки площею 0,1 га кожна — теж на вулиці Зої Космодем’янської. Шахрайкам вдалося підробити не тільки рішення ради, але й державні акти на ділянки, а потім на основі цих документів продати землю. За загальною оцінкою шкода, заподіяна громаді, складає 7 мільйонів гривень.
Правоохоронні органи зацікавились цією угодою купівлі-продажу та в результаті слідчих дій виявили протиправність дій фігуранток справи. Під час досудового розслідування за клопотанням прокурорів на зазначені ділянки накладено арешт, а також пред’явлені цивільні позови про відшкодування завданої кримінальними правопорушеннями шкоди, зокрема доброчинним покупцям, які не мали уяви, що купують нерухомість за підробленими документами.
Прокурори Київської окружної прокуратури м. Одеси скерували до суду 3 обвинувальних акти стосовно громадянок, підозрюваних у фальсифікації документів та їх використанні, шахрайському заволодінні земельними ділянками та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом (ч. 3 ст. 358, ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 209 КК України).
Так дорогоцінна земля біля узбережжя, яка має неабиякий попит на ринку нерухомості та внаслідок інтерес сумнівних ділків, повертається в громаду, а шахраї все ж таки несуть відповідальність.