ПІВМІЛЬОНА — ЗА ДІЛЯНКУ ПІД СПАЛЕНИМ БУДИНКОМ КУЛЬТУРИ
Наприкінці березня на сервісі OLX і деяких рієлторських сайтах з’явилося оголошення про продаж ділянки площею 55 соток у Чорноморці. Той самої ділянки, на якій стоїть колись знакова будівля Будинку культури колгоспу імені К. Лібкнехта.
Саме в цій будівлі діти Чорноморки вчились музиці, співу, хореографії, саме цей будинок був улюбленим місцем кінематографістів як радянських часів, так і періоду новітньої історії України. Останні зйомки, які відбувалися в цьому місці — це зйомки серіалу «Чорні коти», які проходили в Будинку культури Чорноморки в 2013 році.
Будівля та ділянка під нею були приватизовані після розпаду Радянського Союзу. Ставши приватною власністю, Будинок культури ще деякий час працював як освітній простір для розвитку дітей. Дійсно, це було єдине місце в Чорноморці та найближчих околицях, де діти могли займатися мистецтвом, опановуючи творчі навички. Але не сталося…
У ніч на 19 грудня 2016 року (за іронією саме на День святого Миколая, який, як відомо, дарить малечі приємні подарунки) Будинок культури Чорноморки спалахнув. Пожежа охопила дах та основні конструкції, унеможливлюючи подальше використання будівлі. До речі, це був не перший умисний підпал, йому передувала ще одна спроба спалити будинок, але невдала. Всі ці події трапилися, коли директором Будинку культури був колишній депутат Таїровської селищної ради Ростислав Гончаров. Він став останнім директором. Цікаво, що ніхто так і не поніс відповідальності за підступний підпал.
З того часу Будинок культури став привидом минулого, який руйнується часом, дощами та людською байдужістю, а, може, і користю. Так, перш за все користю. Адже навіщо в іншому випадку спалювати те, що приносило не аби яку користь суспільству? Тільки з однією метою — визволити від культурного об’єкту таку перспективну ділянку, щоб потім її продати.
Але вже через тиждень об’яву видалили зі всіх публічних ресурсів. Причини можливі дві: або у землі дійсно з’явився новий власник, або продавці усвідомили, що продаж приверне увагу журналістів та викличе суспільний резонанс. Першими, до речі про це розповіли автори каналу «Зоотроп».
Нарешті сталося: легенда Чорноморки з’явилася у вільному продажу. 55 соток по 10 тисяч доларів, у підсумку більше півмільйона — таку суму забажав отримати продавець, звісно, через агенцію нерухомості, бо хто ж продає такі об’єкти, отримані колись задарма, від власного імені?
У розпорядженні Південна Медіа Мережа з’явилась інсайдерська інформація щодо потенційних покупців ділянки під спаленим будинком культури в Чорноморці, перемовини з якими велись незадовго до початку війни, та саме російська агресія стала серйозною перешкодою в планах продажу та освоєння цієї землі.
Отже, покупку ділянки розглядали декілька компаній. Спочатку мережа супермаркетів «Таврія В» планувала будівництво на місці будинку культури нового торгівельного об’єкту. Але своєчасно відмовилась від ідеї, оцінивши можливу репутаційну шкоду від зазіхання на культурний об’єкт, що досі має велике значення для місцевих жителів.
Цілком реальним покупцем міг би стати ще один інвестор, який розглядав придбання цієї ділянки під забудову закритого котеджного комплексу. І це могло би статися, якби не російське коріння інвестора, співпраця з яким напочатку повномасштабної війни стала неможливою.
От якось не щастить відомій в Чорноморці родині з продажом 55 соток землі під будинком культури. І поки триває війна, черги з бажаючих віддати півмільйону доларів немає. Хоча пошуки покупця не припиняються.
Ведуться й перемовини. Наприклад, ходять чутки, що на цьому місці, з урахуванням майбутньої будівельної експансії Чорноморки, може вирости великий торгівельний центр. Але це вже після нашої Перемоги, яка обов’язково буде над зовнішнім ворогом. А ось чи переможе суспільство тих, хто протягом десятирічь привласнював і руйнував державне? Хто відповість?
На прощання — відео з колишнім Будинком культури Чорноморки, яке зняли наші колеги з YouTube-каналу «Зоотроп». Дивіться, прощайтеся…